Polski Dzień Bluesa
16 września (dzień urodzin B.B. Kinga) został proklamowany Polskim Dniem Bluesa. Oto co na ten temat pisze Polskie Stowarzyszenie Bluesowe:
16 września – Polski Dzień Bluesa
Jak to jest z tym bluesem w Polsce? Czy ktoś go jeszcze słucha? Gra? A właściwie, co to takiego jest ten blues?
Jeśli obracać się będziemy w stosunkowo hermetycznym środowisku czytelników „Twojego bluesa”, możemy odnieść wrażenie, że sytuacja bluesa jest znakomita:
- mamy w Polsce corocznie blisko dwadzieścia festiwali bluesowych czy sprzyjających bluesowi;
- mamy blisko 200 klubów, pubów czy ogólnie mówiąc miejsc, w których odbywają się w miarę regularnie bluesowe koncerty;
- mamy znakomity, na światowym poziomie periodyk „Twój blues”;
- mamy kilkanaście audycji radiowych poświęconych bluesowi, prowadzonych w lokalnych rozgłośniach przez pasjonatów a zarazem kompetentnych fachowców;
- mamy intensywnie odwiedzane strony internetowe poświęcone bluesowi jak m.in. www.blues.pl , www.blues.com.pl i wiele grup dyskusyjnych jak choćby [email protected]
- mamy wreszcie znakomitych artystów, którzy chcą się wypowiadać w bluesie. (vide: ankieta „Blues Top 2005”)
- a nade wszystko, mamy w Polsce ludzi, którzy chcą bluesa słuchać! Chodzą na koncerty, kupują płyty. Słuchają bluesa bo taki jest ich świadomy wybór i potrzeba!
Ale z drugiej strony:
- wiele osób nie ma pojęcia, co to jest blues albo – co gorsza – źle tę muzykę kojarzy. W opinii wielu osób, blues to wyłącznie utwory wolne, smutne, posępne, o tekstach, w których musi zaistnieć słowo „blues”. Krótko mówiąc: nudy, anachronizm, skansen i dziadostwo.
- blues jest programowo ignorowany przez media;
- blues postrzegany jest przez media jako muzyka niszowa, której słucha tak wąska grupa odbiorców, ze nie warto sobie nią zawracać głowy. Przykładowo, Program 3 Polskiego Radia, niegdyś ostoja bluesa, już przed kilkoma laty przestał przyznawać prestiżową nagrodę im. Marii Jurkowskiej, bo „nie było komu”.
A my wiemy, że jest komu. Wiemy, ze blues, zepchnięty na margines przez światowe koncerty płytowe i będące na ich usługach stacje radiowe ma rację bytu! Że jest to muzyka wartościowa, która daje radość jej twórcom, wykonawcom i odbiorcom. Że warto o nią walczyć.
Celem promocji naszej ukochanej muzyki, w celu odkłamania jej obrazu i pokazania krajowi jej piękna i potencjału,
Polskie Stowarzyszenie Bluesowe ogłasza 16 września 2006 Polskim Dniem Bluesa.
Pragniemy, aby 16 września – w dzień urodzin B.B. Kinga, blues rozbrzmiewał w radiu, telewizji, w odtwarzaczach CD a przede wszystkim na żywo. Apelujemy do wszystkich wykonawców bluesa w Polsce aby W tym dniu grali koncerty. W promocji tych koncertów wspomagać nas będą:
. Polskie Radio;
. Audytorium 17 – (17 rozgłośni lokalnych Polskiego radia)
. TV 4
Informacje o planowanych koncertach (potwierdzonych) przesyłajcie na adres mailowy Pplskiego Stowarzyszenia bluesowego [email protected] (i ja się nie obrażę za informację [email protected] [przyp. bouli])
Wierzymy, iż Polski Dzień Bluesa wpisze się na stałe w kalendarz wydarzeń muzycznych w Polsce i wniesie istotny wkład w promocję wyższej kultury muzycznej w naszym kraju.
Za Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego:
Sławek Wierzcholski – prezes [email protected]
Sławek Turkowski – skarbnik